WSKAZÓWKI MONTAŻOWE
PROFILE TERMOIZOLACYJNE FORTE SILL

 WSKAZÓWKI MONTAŻOWE dotyczą wszystkich elementów termoizolacyjnych  Forte Sill, takich jak:  listwy, podwaliny balkonowe i tarasowe oraz podwaliny   pod progi drzwi wejściowych. Instrukcje te są uniwersalne dla wszystkich systemów   okiennych, niezależnie od producenta oraz rodzaju materiału, z którego wykonano   okna: PVC, aluminium czy drewno. 

Przed przystąpieniem do montażu należy zaopatrzyć się w:

  • Klej montażowy do podwalin z Forte Sill lub zaprawę klejową, np. KLEJE 
  • ołówek;
  • piła do metalu lub drewna (w razie konieczności docięcia podwalin)

Kleje i zaprawy dobieramy zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi, z przeznaczeniem do bezpiecznego stosowania z materiałem ściany oraz materiałem podwaliny. Powinien to być wysokiej jakości bezrozpuszczalnikowy produkt, zarówno w postaci niskoprężnej klejo-piany jak i produktów w tzw. kiszce. 

montaż forte sill

8 kroków montażu elementów termoizolacyjnych:

Krok 1 - Przygotowanie otworu okiennego

Wypoziomowana, oczyszczona bez ubytków i luźnego materiału powierzchnia jest gotowa do zamontowania profili termoizolacyjnych. W przypadku montażu w temperaturach ujemnych należy zwrócić uwagę, by powierzchnia podłoża nie była oszroniona.

prawidłowo przygotowany otwór do montażu stolarki

Krok 2 - Przygotowanie elementu termoizolacyjnego

Kształtki występują w długości 1,20 mb. W przypadku mniejszych otworów okiennych lub drzwiowych, należy dociąć profil średnio o 0,5 – 1,00 cm, by uzyskać luzy na uszczelnieniu. Przerwy dylatacyjne zapewniają prawidłowe osadzenie elementów podczas zachodzenia zjawiska rozszerzalności cieplnej. Większe otwory wymagają zastosowania dwóch (lub więcej) odcinków elementów, które przygotowujemy na wymiar wcześniej, pamiętając o luzach na uszczelnienie.

Krok 3 - Wyznaczanie miejsca montażu elementu termoizolacyjnego

Przygotowane elementy układamy w otworze okiennym, odpowiednio ustawiając je w stosunku do lica muru, a następnie zaznaczamy na ościeży od wewnątrz linie wzdłuż krawędzi elementu izolacyjnego. Jest to miejsce położenia zaprawy klejowej lub kleju montażowego. W przypadku dwóch lub więcej elementów bardzo ważne jest zachowanie linii montowanych elementów tak, aby na miejscu styku nie było żadnych przesunięć.

Krok 4 - Przyklejanie elementu termoizolacyjnego

Nanosimy klej na mur np. w kształt prostokąta, pamiętając aby ścieżka zewnętrzna kleju była prowadzona maksymalnie blisko krawędzi muru. Ten sam klej nanosimy od dołu. Tak przygotowaną podwalinę nakładamy na ościeże, dosuwamy do ściany i dociskamy tak, aby profil znalazł się we wcześniej wyznaczonym przez nas miejscu na murze. Czynność powtarzamy przy kolejnych elementach, sprawdzając zachowany poziom.

W przypadku montażu elementu izolacyjnego na zaprawę klejową z worka, nanosimy przygotowaną zaprawę (zgodnie z wytycznymi producenta) na całą powierzchnię ościeża.

Forte Sill jest materiałem, który można montować mechanicznie tj. wkręcać, ale nie jest to zalecane, ponieważ tworzą się dodatkowe mostki termiczne. Montaż na dobry klej jest wystarczający.

Krok 5 - Uszczelnienie połączenia pomiędzy elementem termoizolacyjnym a ścianą

Do szczeliny powstałej pomiędzy elementem a ścianą należy zaaplikować klejo-uszczelniacz. Ta czynność musi być wykonana starannie i z uwagą, aby luz między ścianą a elementem termoizolacyjnym był całkowicie wypełniony materiałem. Nadmiar klejo-uszczelniacza usuwamy.

Krok 6 - Uszczelnianie połączeń między elementami izolacyjnymi

W przypadku konieczności połączenia dwóch lub więcej elementów należy uszczelnić miejsca styku przy pomocy kleju tak, by uzyskać szczelność i zniwelować możliwość przedmuchów w tym miejscu. W tym celu należy pokryć doczołową powierzchnię elementu klejem , następnie położyć w miejsce wbudowania i mocno dosunąć do leżącego elementu.

Krok 7 - Uszczelnianie styku połączenia między elementem izolacyjnym a ramą okienną

Jeśli podwalina posiada miejsce na uszczelkę piankową (taśmę PE) dołączoną do zestawu JF Technologie nakładamy (wklejamy) ją z zachowaniem ciągłości odcinka. Opcjonalnie pokrywamy górną część elementu izolacyjnego klejem w specjalnie do tego przygotowanym rowku (V). Czynność wzmacnia połączenie ościeżnicy z elementem termoizolacyjnym.

Krok 8 - montaż okna

Przygotowaną ramę okienną wstawiamy w otwór okienny i dociskamy tak, aby nastąpiło wskoczenie zaczepów ramy w zamki (zaczepy) elementu termoizolacyjnego.

Ważne uwagi:

  • Elementy FORTE SILL nie są przeznaczone do montażu stolarki przeciwpożarowej. Unikaj stosowania środków zawierających rozpuszczalniki oraz inne agresywne chemikalia.
  • Do montażu profili termoizolacyjnych  nie stosujemy pian pistoletowych rozprężnych do montażu okien.
  • Przy dłuższym okresie oczekiwania na montaż parapetów zewnętrznych (powyżej 30 dni) – należy pokryć powierzchnię elementu termoizolacyjnego narażonego na bezpośrednie działanie promieni słonecznych preparatem gruntującym stosowanym pod tynki. Można wykorzystać też odpowiednio rozwodniony klej do styropianu lub do siatki elewacyjnej.
  • Nie należy wyjmować ramy okiennej po zamontowaniu jej na elemencie izolacyjnym, gdyż może dojść do uszkodzenia zamków (zaczepów)